مبانی نظری تعهد شغلی

تعهد شغلی نوعی حالت شناختی و احساس هویت روانی با یک شغل رانشان می دهد. تعهد شغلی، اعتقاد در مورد شغل فرد است و به مقداری که یک شغلمی تواند نیازهای فعلی فرد را برآورده سازد، بستگی دارد. اشخاصی که شدیدادرگیر شغل هستند، شغل را به عنوان بخش مهمی از هویت شخصی شان در نظر میگیرند....

 

مشخصات فایل

نوع فایل: word

تعداد صفحات: 13

تعداد منابع: 21

فونت: B Nazanin 14

فاصله خطوط: 1.15

حاشیه ها : از هرطرف 2.54

قیمت:  5900 تومان (کمتر از هزینه تایپ)

این فایل از نظر کیفیت کاملاً تضمین شده می باشد و جهت انجام تحقیق و پژوهش، نگارش پایان نامه ارشد و دکتری و همچنین ارائه پروژه درسی مناسب می باشد.

 

بخشی از متن فایل:

 مفاهيم و تعاريف تعهد شغلي:

يکي از انواع تعهدها، تعهد شغلي[1] مي باشد. تعهد شغلي فرد به معني وظايف و مسئوليت هاي شغلي و انجام درست و معقول کار است به گونه اي که اگر ناظري نيز بر کار فرد نظارت نداشته باشد او در انجام وظايف محوله قصوري روا ندارد؛ همچنين به ميزاني که شخص کار يا عملکردش را موجب سربلندي و کسب اعتبارش بداند تعهد شغلي او افزايش مي يابد. عوامل بيشماري موجب ايجاد تعهد شغلي در افراد مي شود، رايلي و کادول عوامل وانگيزه هاي دروني وبيروني شغل را در تعهد شغلي موثر مي دانند (گمینیان، 1381).

تعهد شغلی نوعی حالت شناختی و احساس هویت روانی با یک شغل رانشان می دهد.تعهد شغلی، اعتقاد در مورد شغل فرد است و به مقداری که یک شغلمی تواند نیازهای فعلی فرد را برآورده سازد، بستگی دارد. اشخاصی که شدیدادرگیر شغل هستند، شغل را به عنوان بخش مهمی از هویت شخصی شان در نظر میگیرند. علاوه بر این، افراد دارای وابستگی شغلی بالا، بیشتر علایق خود راوقف شغل خود می کنند (هاکت و همکاران، 2001).

بلاو [2] (1985) در پژوهشی بر روی 221 پرستار یک پرسشنامه تعهد شغلي تنظیم کرد. بلاو از مفاهیمی مانند تعهد حرفه ای و شغلی به عنوان اساسی در پرسشنامه تعهد شغلي استفاده کرد. بلاو در تحقیقاتش 137 متخصص روزنامه نگار، 129 متخصص شرکت بیمه 132 کارمند بانک را مورد نمونه قرار داد و در ادامه به تعهد شغلي به عنوان یک سازه متفاوت از تعهد سازمانی پرداخت(بلاو، 1985).

 

5,900تومان
کد کالا:
تعداد:

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گروه طراحی وب سایت وبی ها
2019  پژوهشگران ورزشی -    طراحی و پشتیبانی توسط شرکت میزبان نت ایرانیان