مبانی نظری هوش هیجانی

هوش هیجانی

هوش هيجاني مجموعه‌اي از قابليت‌ها، مهارت‌ها و يا تسهيل‌كننده‌هاي هيجاني ـ اجتماعي است كه تعيين مي‌كند افراد چگونه خود را درك مي‌كنند، مطرح مي‌كنند، چگونه ديگران را مي‌فهمند و با آنها ارتباط برقرار مي‌كنند و چگونه از عهده مسائل روزمره بر مي‌آيند

 

مشخصات فایل

نوع فایل: word

تعداد صفحات: 15

تعداد منابع: 32

فونت: B Nazanin 14

فاصله خطوط: 1.15

حاشیه ها : از هرطرف 2.54

قیمت: فقط 4900 تومان (کمتر از هزینه تایپ)


 

بخشی از متن فایل:

تعریف هوش

هوش به يك توانايي ذهني عمومي اطلاق مي‌شود و شامل توانايي استدلال، برنامه‌ريزي، حل مسأله، تفكر انتزاعي، درك افكار پيچيده و يادگيري سريع از تجربه‌هاست. هوش با استفاده از نمرات ضريب هوشي حاصل از آزمون‌هاي استاندارد، توسط كارشناسي ماهر و باتجربه مشخص مي‌گردد. (آقايار و همكاران،1386)

2-3- تعریف هیجان

هيجان در زبان انگليسي (Emotion) است كه از كلمه لاتين (Emote)، به معني تحريك، تهييج و سوق‌دادن گرفته شده است. هيجان‌ها حالات عاطفي خودآگاهي هستند كه در آنها مفاهيمي همچون شادي، غم، ترس، نفرت و عشق نهفته است (همان منبع).

2-4 تعریف هوش هیجانی

ماير، كاروسو و سالووي[1] (2000)، هوش هيجاني را مجموعه‌اي از توانايي‌ها تعريف كرده‌اند كه در بر گيرنده ادراك، بيان فهم، تسهيل و تنظيم هيجان‌هاست. (قنبري و همكاران، 1385)

ماير و كوب، هوش هيجاني را قابليت پردازش صحيح اطلاعات هيجاني در دريافت، جذب، فهميدن و سازماندهي هيجان‌ها تعريف مي‌نمايند. (قمراني، جعفري، 1380)

گلمن نيز هوش هيجاني را ظرفيت براي برانگيختن خود، سازمان‌دادن احساسات خود و ديگران، همچنين مديريت كردن هيجان‌ها در خود و در روابط با ديگران، تعريف مي‌نمايد. (گلمن[2]، 2003)

 


4,900تومان
کد کالا:
تعداد:

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گروه طراحی وب سایت وبی ها
2019  پژوهشگران ورزشی -    طراحی و پشتیبانی توسط شرکت میزبان نت ایرانیان